Thursday, February 26, 2009

آیا حیوانات فاقد درک و شعور هستند؟!

احتمالا شما هم در بحث با افراد مذهبی به این نقطه رسیدید که آنها ادعا می کنند که انسان اشرف مخلوقات است و حیوانات در مقام پست تری قرار دارند. دلیل آنها نیز اینست که حیوانات بطور غریزی عمل می کنند و قدرت فکر کردن، فهمیدن و شعور انسان را ندارند.

مثال های فراوانی می توان نام برد که خلاف ادعای مطرح شده مذهبیون را ثابت می کنند اما اجازه بدهید با توجه به اینکه اخیرا 200مین سالگرد تولد داروین را پشت سر گذاشتیم در اینجا به یک نوع شامپانزه اشاره کنیم به نام بونوبو (bonobo) که توانایی های فوق العاده ای دارد.

این نوع از شامپانزه، توانایی درک زبان، نوشتن و یادگیری از طریق تماشا کردن را داراست. بونوبو مسافت های طولانی را با استفاده از دو پا حرکت می کند و از دستانش همانند انسان بهره می گیرد. مثلا در روشن کردن آتش، قیچی کردن موهای بدن کودکش و یا حتی برای تراشیدن سنگ بعنوان ابزار برنده.

خانم Susan Savage-Rumbaugh با تلاش بی قفه و مطالعه بر روی این حیوانات، ما را وادار میسازد تا دوباره بیندیشیم که به چه میزان از کارهایی که یک گونه می تواند انجام دهد، به زیست شناسی بستگی دارد و به چه میزان در معرض یک فرهنگ دیگر قرار گرفتن.
لینک مستقیم به صفحه ویدیو که امکان دانلود کردن
 ویدیو و حتی صدای ویدیو بطور مجزا در دسترس می باشد

7 comments:

 1. che hoseleii darin shoma ,labod shoore khodeto ba asb yeki midoni dige ,khosh bash

  ReplyDelete
 2. عالی بود. ممنون. خیلی ویدیوی خوبی بود

  ReplyDelete
 3. wooooooooow
  that was really amazing!!
  Thanks for sharing this video.

  ReplyDelete
 4. اسب ها با انسانها از نظر ژنتیکی یکی نیستند اما سوال اینکه آیا اسب ها بدون شعور هستند؟!

  جواب: خیر

  من مطمئنم شما ویدیو را ندید، که اگر وقت می گذاشتید متوجه میشدید که پاسخ شما در این ویدیو نهفته است. خیلی از کارهایی که ما فکر می کردیم فقط انسان قابلیت انجام دادنش را داره، می بینیم که نه اینطور نیست حیوانات دیگر هم این توانایی ها را به شکلی دارند.

  امروزه حدس زده میشه که ممکن در آینده با موجودات بسیار باهوش و قوی روبرو بشویم که هیچ شباهتی به انسان ندارند اما از نظر فکری و حتی جسمی برتری فوق العاده ای نسبت به انسان دارند.

  ReplyDelete
 5. that is it main

  ReplyDelete
 6. ^^ What do you mean?!

  ReplyDelete
 7. that was great.thanks

  ReplyDelete