Tuesday, October 13, 2009

نئاندرتال ها، انسان های منقرض شده

نئاندرتال (Neanderthal ها که به اسم علمی Homo neanderthalensis نامیده می شوند) در درخت فرگشتی (evolutionary tree) در طبقه انسان ها (Homo ها به طبقه ای از جانداران گفته می شود که شامل انسانهای مدرن و اقوام نزدیک آنها است) قرار دارند که شباهت بسیاری با ما انسان های امروزی (Homo sapiens) دارند. این شباهت آنچنان زیاد است که دانشمندان سالها آنها را در زیرشاخه (subspecies) شاخه ما (Homo sapiens) قرار می دادنند اما مطالعات بیشتر در ساختار (morphology) نئاندرتال ها، تایید می کند که آنها یک قسم (species) متفاوت هستند.

نئاندرتال از نظر فیزیکی از ما انسان های امروزی قوی تر بودند و قدشان حدود 12-14 سانتیمتر کوچکتر بود. مطالعات جدید نشان می دهد که DNA ما و نئاندرتال ها حدود 99.5 تا 99.9 درصد یکسان است. تخمین زده می شود که در فاصله زمانی 500 تا 800 هزار سال پیش ما و نئاندرتال ها اجداد مشترکی داشتیم.

با تحلیل DNA فسیل های 43 هزار ساله ای که از نئاندرتال ها بدست آمده بود، دانشمندان و هنرمندان تصاویری از یک نئاندرتال ماده را بازسازی کردند که در اکتبر 2008، مجله National Geographic مقاله ای را به این موضوع تخصیص داد و تصاویر جالبی را منتشر کرد. این نئاندرتال ماده Wilma نام گذاری شد. تعدادی از آن تصاویر را در زیر می بینید. یافته های بدست آمده نشان می دهد که حداقل بعضی از نئاندرتال ها موهای قرمز، پوست روشن (و رنگ پریده) و احتمالا کک مک دار داشتند.تصویر زیر تغییرات عمده فرگشتی در شاخه انسان (Homo) ها را نشان می دهد که نئاندرتال ها به عنوان نزدیک ترین موجودات در شاخه انسان ها نسبت به ما انسانها مدرن قرار دارند.

البته اینجا فقط بخشی از تصویر را گذاشتم. اگر روی تصویر پایین کلیک کنید اطلاعت مختصر و مفیدی در مورد هر یک از این موجودات در شاخه انسانها می توانید بدست بیاروید. (یک صفحه دینامیک)نکته جالب دیگر در مورد نئاندرتال ها اینست که مغز آنها بزرگتر از مغز ما بوده، اما از ما باهوش تر نبودند اگرچه بطور محدودی زبان (گفتاری) هم داشتند و با هم دیگر صحبت هم می کردند. البته فرضیه های مختلفی هست که یکی از آنها اشاره می کند به اینکه چون نئاندرتال ها در دسته های عموما کوچک تا 12 نفر با هم زندگی می کردند، امکان اینکه با دسته های دیگر تبادل تجربیات کنند را نداشتند و همین نکته عامل اصلی عدم توسعه هوش آنها بود.


مقایسه بین جمجمه انسان امروزی (سمت چپ) و نئاندرتال (سمت راست)

نئاندرتال ها در حدود 200 هزار سال پیش زندگی می کردند تا حدود 30 هزار سال قبل که نسل شان منقرض شد. در پایین فیلم مستند بسیار جالبی در مورد زندگی و انقراض نئاندرتال ها است که دیدن آن را به همه توصیه می کنم. این فیلم در 10 قسمت حدودا 10 دقیقه ای است.یک نکته در مورد این فیلم: در بخشی از این فیلم رابطه جنسی یک Homo sapien با یک نئاندرتال را به نمایش می گذارد و در واقع فرضیه اینکه این دو گروه با هم تبادلات ژنتیکی داشتند را نشان می دهد اما تا به امروز هیچ اثر عمده ای از اینکه این دو موجود با هم تبادلات ژنتیکی بسزایی داشته اند یافت نشده است. نمونه های یافت شده حکایت از انتقالات ژنتیکی محدودی دارند.

چرا در مورد این موضوع نوشتم؟ کلمه فرگشت را جستجو کردم که ببینم تعداد لینک هایی که گوگل نشان می دهد چه تعداد است که بطور تصادفی در وبلاگ کمانگیر به این ویدیو رسیدم. دیدم بهتر است که یک مقدار با تصاویر در این مورد بنویسم. ما هر چقدر که خودمان و نزدیکانمان را بهتر بشناسیم به ما کمک می کند که از خرافه و کژ باوری فاصله بگیریم.


منابع اطلاعات فوق شامل عکس ها در لینک های مرتبط در متن آمده است. اما بیشتر متن با مقایسه از متون مختلف و سایت ویکی ترجمه شده است. عکس جمجه در ویکی آمده است و در اندازه بزرگتر در این لینک می توانید ببینید.

8 comments:

 1. اين آقا يا خانوم چه شبيه سرخ پوست هايه.جنگجوي بدي هم نيست.البته بي معني!
  من ذهنم كي ميخواد درست بشه ،نمي دونم.
  زت زياد.

  ReplyDelete
 2. Just brilliant. Keep up the good work.

  ReplyDelete
 3. آرش:
  ببخشيد ولی بنظر من سايتتون کاملا يکطرفه است و اصلا نظرات مخالفان را منعکس نمی کنيد. اين موضوع خواننده رو به شک ميندازه که نکنه شما از انتقاد و مخالفت واهمه داريد. بهرحال من نحوه ربط دادن بين اين مطالب و عقيده بی خدايی (عنوان سايت) را متوجه نمی شوم.

  ReplyDelete
 4. خیلی جالب بود

  ReplyDelete
 5. بسیار جالب بود
  ممنون از اینکه منابع را معرفی نمودید . شاد باشید و سلامت تا همیشه
  :)

  ReplyDelete
 6. من مطمین هسنم که به هر اندازه ای که دستاورد های علمی بیشتر در چگونگی و نحوه ای تکامل انسان به دست میاید مارا در شناخت خود مان و این ظبیعتیکه ما جز ان هستیم کمک میکند . جمع اوری معلومات شما و قرار دادن ان در خدمت مردم قابل قدر است .تشکر
  محسنی از افغانستان کابل

  ReplyDelete
 7. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete